- NASZE UROCZYSTOŚCI 2016-17 (archiwum)
- NASZE UROCZYSTOŚCI 2015-16 (archiwum)
- NASZE UROCZYSTOŚCI 2014-15 (archiwum)
- NASZE UROCZYSTOŚCI 2013-14 (archiwum)
- NASZE UROCZYSTOŚCI 2012-13 (archiwum)
- NASZE UROCZYSTOŚCI 2009-11 (archiwum)
- WYCIECZKI 2016-17 (archiwum)
- WYCIECZKI 2015-16 (archiwum)
- WYCIECZKI 2010-15 (archiwum)
Nagłówek
ROK SZKOLNY 2013-14
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014
W ciepłe przedpołudnie 27 czerwca 2014 roku uczniowie Szkoły Podstawowej w Balinie z radością rozpoczęli wakacje. Zanim nastąpił ten oczekiwany moment uczniowie klas 0 – 5 obejrzeli pokaz tańca przygotowany przez Panią Joannę Gędłoś, która prowadziła zajęcia pozalekcyjne w naszej szkole. Następnie dyrektor szkoły Grażyna Jamrozik wraz z wychowawcami poszczególnych klas wręczyła nagrody uczniom, którzy w tym roku szkolnym osiągnęli najwyższe wyniki w nauce oraz podziękowania dla rodziców. Dyplomy ukończenia pierwszego etapu nauki otrzymali uczniowie kl. III prowadzonej przez Panią Agnieszkę Krysiak. Wręczono również dyplomy za 100 % frekwencję. Na koniec Pani dyrektor życzyła nam, żeby te wakacje były miłym czasem odpoczynku. Żebyśmy nabrali sił fizycznych i psychicznych do kolejnego etapu kształcenia - na kolejnym poziomie edukacyjnym. Życzyła nam słońca i udanej pogody. Uroczystość zakończył występ Szkolnego Chóru „Copernicus”.
Gminne Święto Wiosny
14 maja 2014r. odbyło się po raz XVI GMINNE ŚWIĘTO WIOSNY. W tym roku hasłem przewodnim było "Dobre wychowanie wierszem". Do konkursu zgłoszono 51 uczestników z chrzanowskich szkół podstawowych. Komisja w składzie: p. Ewa Marzec, p. Jolanta Głowacz oraz p. Antoni Dobrowolski przyznała następujące miejsca:
W kategorii klas I:
I miejsce Alicja Madera - Szkoła Podstawowa w Balinie
II miejsce Wiktor Paczyński - Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie
III miejsce Julia Tomasik - Szkoła Podstawowa w Płazie
W kategorii klas II:
I miejsce Aleksandra Florek - Zespół Szkół Nr 3 w Chrzanowie
II miejsce Martyna Śledzińska - Szkoła Podatawowa w Luszowicach
W kategorii klas III:
I miejsce Alicja Mostowik - Szkoła Podstawowa Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie
II miejsce Michał Pękacki - Szkoła Podatawowa Nr 5 w Chrzanowie
III miejsce Joanna Malik - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie
W kategorii klas IV:
I miejsce Jakub Filipek - Szkoła Podstawowa wBalinie
II miejsce Jakub Szczurek - Zespół Szkół Nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi w Chrzanowie
III miejsce Michał Kotrys - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Chrzanowie
W kategorii klas V
I miejsce Weronika Nowicka - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie
II miejsce Klaudia Stępień - Szkoła Podstawowa w Balinie
III miejsce Klaudia Dudek - Szkoła Podstawowa w Płazie
W kategorii klas VI:
I miejsce Julia Dudek - Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie
II miejsce Natalia Gęłek - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Chrzanowie
III miejsce Filip Langer - Szkoła Podstawowa w Balinie
Patronat nad konkursem objął Urząd Miejski w Chrzanowie.
Nad konkursem czuwały panie Joanna Pawlak i Miranda Taborska.
Dziękujemy i zapraszamy za rok.
3 MAJA
3 Maja – cóż to za data? Dla setek młodych ludzi to jedna z wielu nic nie znaczących uroczystości. Dziś, na początku kolejnego stulecia, żyjąc w zawrotnym tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy jakiekolwiek formy czczenia przeszłości, wysuwając na plan pierwszy życie teraźniejszością. Trudno jest więc przekonać nas, młodych, do pamiętania i świętowania. My jednak dzisiejszym apelem podejmiemy tę próbę.
Każdy z nas rodzi się w jakiejś ojczyźnie, wśród ludzi, którzy mówią tym samym językiem, mają podobną tradycję, troszczą się o swoją ojczyznę i w razie potrzeby jej bronią.
Urodziliśmy się w Polsce, która na przestrzeni tysiąca lat przechodziła różne wydarzenia radosne i bolesne.
Po śmierci króla Jana III Sobieskiego o tron Polski zabiegali władcy obcych państw. Przekupywali oni niektórych magnatów polskich i starali się przeciągnąć ich na swoją stronę. Powstały różne zwalczające się obozy i stronnictwa. Powodowało to zamieszanie w kraju i coraz bardziej osłabiało Polskę. Z osłabienia Rzeczypospolitej korzystali władcy sąsiednich mocarstw – Prus, Rosji i Austrii. Doprowadzili oni do I rozbioru Polski w 1772 r.
Po pierwszym rozbiorze Polski w 1772 roku ludzie dążyli do reformy państwa. Wielu światłych ludzi dostrzegało zło i niebezpieczeństwo utraty niepodległości kraju. Głosili potrzebę zmian, które wzmocniłyby państwo. Należeli do nich Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski. W październiku 1788 r. zaczął obradować Sejm, początkowo jako zwykły sześciotygodniowy, który szybko zmienił się w sejm reformatorski i został przedłużony na cztery lata, stąd jego nazwa – Sejm Czteroletni lub Wielki.
Jego dziełem było uchwalenie 3 Maja 1791 roku konstytucji, która przeszła do historii pod nazwą Konstytucji 3 Maja. Była to pierwsza w Europie, druga w świecie po Stanach Zjednoczonych, postępowa jak na owe czasy, ustawa. Konstytucja budziła nadzieję na wyprowadzenie Polski z niewoli i uratowanie jej zagrożonej niepodległości. Przetrwała w tradycji jako ukoronowanie starań patriotów polskich o uratowanie Ojczyzny.
ŚWIĘTO ZIEMI
Szkolne koło ekologiczne pod opieką pani Elżbiety Grabskiej-Cygan przygotowało bardzo ciekawą akademię z okazji Międzynarodowego Dnia Ziemi. Młodzi ekolodzy z porywający i barwny sposób przybliżyli sposoby dbania o zasoby naturalne naszej kochanej Ziemi. Starali się uświadomić nam – zwykłym mieszkańcom – że nawet pojedyncze działanie ma sens, że każdy z nas musi brać czynny udział w ochronie naszej Matki Ziemi.
Po akademii zostały rozstrzygnięte konkursy ekologiczne przeprowadzane w naszej szkole.
PORANEK WIELKANOCNY
Zmartwychwstanie - co to znaczy?
Może ktoś mi wytłumaczy?
Jestem mała, nie rozumiem.
Kto mi to wyjaśnić umie?
Zmartwychwstanie - drogie dziecię?
Gdy Pan Jezus żył na świecie,
To obiecał, że nas zbawi,
Że nas nigdy nie zostawi.
Jednak umarł - jego ciało
Na krzyżu martwe wisiało.
Potem w grobie je złożono,
Wielki kamień postawiono.
Lecz trzeciego dnia nad ranem,
Wielkie było dziwowanie:
Z boku kamień, leżą chrusty!
Nie ma Pana, grób jest pusty!
To jest Zmartwychwstanie, dziecię, ten największy cud na świecie.
Wielkanoc – to najradośniejsze święto. W niedzielę wielkanocną dzwony kościelne brzmią w szczególny sposób, oznajmiają Zmartwychwstanie Chrystusa i wzywają mieszkańców do udziału w uroczystościach. Po rezurekcji można już spokojnie zasiąść do stołu. Podzielić się „święconym” jajkiem i złożyć sobie życzenia: zdrowia i pomyślności. Od wieków na wielkanocnym stole króluje jajko – symbol początku i źródło życia. Drugim dniem świąt jest śmigus-dyngus, zwany lanym poniedziałkiem. Jest to dzień zabaw i psot z wodą. Tak więc Święta Wielkanocne są okresem bardzo radosnym dla wszystkich.
Podczas Wielkanocnego Poranka dn. 16.04.14r. uczniowie kl. IIab pod kierunkiem wych. B. Kłeczek i M. Pawlak przypomnieli o tradycjach i zwyczajach Świąt Wielkiej Nocy. W wesołych scenkach opowiadali o przygotowywaniu pisanek, lanym poniedziałku czy wędrówkach z kogutkiem.
Życzymy zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych, radosnych spotkań w gronie rodzinnym przy wielkanocnym stole oraz smacznego święconego jajka i wesołego śmigusa dyngusa.
PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY
21 marca 2014r. w naszej szkole uczniowie powitali Panią Wiosnę podczas uroczystych obchodów Dnia Wiosny. W szkole było kolorowo, a szczególnie zielono, bo każda klasa starała się ubrać „wiosennie". Uroczystość rozpoczęli uczniowie klasy 1, którzy pod kierunkiem Pani Joanny Pawlak przygotowały część artystyczną. Następnie uczniowie klas 0 -3 wykonywali prace plastyczne.
Starsze klasy według corocznej tradycji przystąpiły do Wiosennego Turnieju Międzyklasowego. Każda z klas w wybranych przez siebie barwach rywalizowała w kilkunastu konkurencjach sprawnościowych i intelektualnych. Zmagania na najwyższym poziomie wygrała klasa V (NIEBIESCY), w imieniu której przewodnicząca klasy Karolina Duda odebrała kosz pełen słodyczy. Nad przebiegiem turnieju czuwało jury w składzie: p. Jolanta Dulowska, ks. Sławomir Łacny i p. Zdzisław Jentys.
"Jaś i Małgosia"
25.02.2014r.- uczniowie kl. 0-IV mieli okazję uczestniczyć w programie edukacyjnym o tematyce ekologicznej, w formie przedstawienia teatralnego „Jaś i Małgosia”. W fabułę spektaklu wpleciono podstawowe terminy i pojęcia ekologiczne. Dzieci poznały istotne treści dotyczące troski o czystość środowiska. Główni bohaterowie spacerując po lesie mają okazję przekonać się jak w łatwy sposób piękna natura zmienia się w zaśmiecony las. Podczas swoich przygód dowiadują się, jak długo śmieci ulegają biodegradacji w środowisku naturalnym i dlaczego tak ważny jest recykling. Wracając do domu sprzątają z widzami zaśmiecony las. Dzieci uczą się selektywnej zbiórki śmieci i wyboru odpowiedniego kontenera na śmieci, po to by jak najmniej odpadów trafiało na składowiska. Uczniowie podczas spektaklu czynnie brały udział w rozmowie z Jasiem i Małgosią. Zapraszane były do tańca sroczek oraz segregacji śmieci. Na zakończenie dzieci złożyły obietnicę Jasiowi i Małgosi, że nie będą śmiecić. Żywa muzyka, wpadające w ucho piosenki, bajkowa scenografia i wartka akcja to istotne walory przedstawienia.
Dzień Patrona Szkoły
W lutym, jak co roku, obchodziliśmy Święto Patrona naszej szkoły - Mikołaja Kopernika. Każda klasa w szkole wykonywała przydzielone zadania:
Oddział przedszkolny – portret patrona
Klasa pierwsza – gwiazdy
Klasy drugie – toruńskie pierniki
Klasa trzecia – praca plastyczna ,,Kosmos w oczach dziecka”
Prace wykonane różnorodną techniką były tak piękne, barwne i ciekawe, że trudno było wybrać najlepsze i dlatego wszystkich uczestników nagrodzono dyplomami i słodkimi upominkami. Efekty pracy uczniów można podziwiać na szkolnych korytarzach.
Klasy IV – VI brały udział w Kopernikiadzie, na którą składało się kilka konkurencji:
- Wykonanie gazetki na temat patrona
- Zaprojektowanie plakatu ,, Śladami Mikołaja Kopernika ‘’
- Rozwiązywanie krzyżówek i układanie puzzli
- Test wiedzy o życiu i działalności Mikołaja Kopernika
A oto zwycięzcy:
1 miejsce – klasa VIa
2 miejsce – klasa IVb
3 miejsce – klasa IVa
4 miejsce – klasa VIb
5 miejsce – klasa V
Podsumowanie wszystkich działań oraz wręczenie dyplomów i nagród odbyło się podczas uroczystej akademii. Uczniowie klas IV a i IV b wprowadzili nas w epokę krakowskich żaków i zapoznali z najważniejszymi epizodami z życia patrona. Koordynatorkami Święta Patrona były panie: Barbara Tomaszek, Jolanta Dulowska, Magdalena Gut, Iwona Kozub.
BAL KARNAWAŁOWY
W progach naszej szkoły odbył się huczny bal karnawałowy. Tematem przewodnim w klasach 0-3 był świat baśni, a w klasach starszych magia kina. Tegoroczna zabawa zaskoczyła nas nie tylko ogromną ilością dzieci, jakie przybyły na nią, ale również wspaniałą atmosferą. Dowodem na to mogą być szczęśliwe, uśmiechnięte buzie dzieci, jak również moc pochwał od rodziców.
Wiele radości i zabawy dostarczyły uczestnikom wszelakie konkurencje prowadzone przez Panie opiekunki. W przerwach miedzy tańcami dzieci uzupełniały braki energii konsumując smaczne wypieki mam. Zabawa przebiegała w radosnej atmosferze w rytmie największych tegorocznych przebojów. Z utęsknieniem czekamy na następny!
DZIEŃ SENIORA
Dzień Babci i Dzień Dziadka były jak co roku okazją do zorganizowania w naszej szkole uroczystości pod nazwą „Dzień Seniora ”. W sobotę 18 stycznia o godz.1000 w szkolnych murach zagościły babcie i dziadkowie uczniów. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele lokalnych władz: Burmistrz Gminy Chrzanów Ryszard Kosowski, Zastępca Burmistrza Robert Maciaszek, Naczelnik Wydziału Edukacji Tadeusz Kołacz, Sołtys Stanisław Dusza, Rada Sołecka oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Dyrektor Szkoły Pani Grażyna Jamrozik niezwykle ciepło i serdecznie przywitała gości, którzy licznie przybyli. Uroczystość rozpoczął szkolny chór „Copernicus”. Uczniowie klasy III pod kierunkiem p. Agnieszki Krysiak zaprezentowali jasełka pt. „Ach! Co za noc”. Najmłodsi, czyli dzieci z oddziału przedszkolnego przedstawiły „Bajkę o śpiącej królewnie”, a wierszem i piosenką złożyły życzenia.
Nie zabrakło również serdecznych życzeń, podziękowań i gromkiego „Dwieście lat”. Najstarszym: Janinie Przebindowskiej i Antoniemu Kozubowi wręczono kwiaty. Były także laurki, które dzieci specjalnie na tę okazję zrobiły. Oprócz „duchowej strawy”, jaką stanowiła część artystyczna imprezy, seniorzy mogli skosztować słodkich wypieków w postaci ciast oraz delektować się smakiem kawy lub herbaty. Nie zabrakło podczas uroczystości wspólnego śpiewania kolęd.
Warto podkreślić, że podczas spotkania nie obyło się bez wzruszeń i łez, bowiem nie ma nic cenniejszego dla każdej babci i dziadka niż ciepłe słowo, szczery uśmiech i wdzięczne serce wnucząt.
SZKOLNE JASEŁKA
22 grudnia w salach odbyły się wigilie klasowe z wychowawcami. W atmosferze pełnej miłości i życzliwości nastąpiło dzielenie się opłatkiem i wzajemne składanie życzeń. Jak nakazuje tradycja tak i na klasowych ławkach nie zabrakło wigilijnych potraw i dekoracji.
Jasełka są tradycją naszej szkoły. Co roku odbywają się z takim samym rozmachem i wspaniałą atmosferą. W tym roku w wyjątkowy czas pełen wzruszeń i świąteczny nastrój przenieśli nas uczniowie klasy III przygotowani przez Panią Agnieszkę Krysiak. Pani dyrektor Grażyna Jamrozik życzyła wszystkim zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz pomyślności i spełnienia marzeń.
Szkoła Promująca Bazpieczeństwo
5 grudnia 2013 roku w auli komendy Komendant Powiatowy Policji w Chrzanowie insp. Tomasz Zając, kom. Dariusz Malczyk , st. asp. Tomasz Dudek oraz Naczelnik Wydziału Prewencji asp. szt. Rafał Głowacz wręczyli przedstawicielom dwóch placówek oświatowych z terenu Gminy Chrzanów certyfikaty „Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”. Obie placówki, zarówno Szkoła Podstawowa w Balinie, jak i Zespół Szkół nr 2 w Chrzanowie certyfikaty otrzymały już przed kilkoma laty. Teraz, dzięki zaangażowaniu dyrekcji szkół, koordynatorów projektu, nauczycieli, uczniów i rodziców, obie placówki otrzymały przedłużenie certyfikatów na lata 2013-2018.
MIKOŁAJKI
W piątek 6 grudnia od samego rana panowała atmosfera niecierpliwości i oczekiwania...
Wreszcie jest! Dotarł!.. Mikołaj w asyście Śnieżynki nie zawiódł i pojawił się w naszej szkole. Nim jednak przybył, Skrzat i Diabeł przygotowali dla nas kilka zabaw, przy których upłynął czas oczekiwania na najbardziej pożądanego Gościa tego dnia.
21 listopada - DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI
Jeśli usuwa się z życia miłość i życzliwość,
to usuwa się się wszelką przyjemność.
Z okazji Światowego Dnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie klasy VI b pod opieką pani Elżbiety Grabskiej - Cygan przygotowali przedstawienie. Starali się przedstawić zasady dobrego wychowania, które każdy z nas powinien stosować w życiu codziennym. Zaprezentowano też NAJŻYCZLIWSZYCH UCZNIÓW z każdej klasy wybranych przez kolegów i koleżanki z klasy.
NAJŻYCZLIWSI UCZNIOWIE W SZKOLE
11 LISTOPADA - ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
Naród bez historii błądzi
jak człowiek bez pamięci.
Narodowe Święto Niepodległości – polskie święto, obchodzone co roku 11 listopada, dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego w 1918 roku po 123 latach od rozbiorów dokonanych przez Rosję, Prusy i Austrię. Obchodzone w II RP, formalnie świętem państwowym ustanowione w 1937, od 1939 nieobchodzone, przywrócone w roku 1989.
Uczniowie naszej szkoły również bardzo uroczyście świętowali rocznicę odzyskania niepodległości. W strojach galowych, z biało-czerwonymi kotylionami uczestniczyli w przedstawieniu utrzymanym w duchu patriotycznym. Klasy V i VI a pod opieką swoich wychowawców przygotowały barwną wędrówkę po krętych dziejach polskiej historii. Rozbiory, powstania, ciężkie czasy niewoli, wybitni przywódcy – wszystko to aż do szczęśliwego roku 1918. Uroczystość wspierał jak zawsze chór szkolny Copernicus.
ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ
Komisja Edukacji Narodowej (KEN) centralny organ władzy oświatowej, zależny tylko od króla i Sejmu, powołany został w Rzeczypospolitej Obojga Narodów przez Sejm Rozbiorowy 14 października 1773 na wniosek króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.
Wykształcenie to dobro, którego nic
nie jest w stanie nas pozbawić.
Menander
14 października o godzinie 1200 odbyła się w naszej szkole na sali gimnastycznej - Uroczysta Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczestniczyli w niej uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi, emerytowani pedagodzy oraz zaproszeni goście. Młodzież szkolna prezentowała się wspaniale, gdyż tego dnia wszyscy przyszli ubrani na galowo. Uroczystość przygotowali uczniowie klas starszych pod opieką pań: Elżbiety Grabskiej - Cygan i Dominiki Gabriel. Najpierw był ,,Koncert życzeń”, w którym swój talent muzyczny zaprezentowali uczniowie i absolwenci naszej szkoły.
Na koniec głos zabrała Pani Dyrektor, która wręczyła Nagrody Dyrektora wyróżnionym nauczycielom, a następnie Wszystkim Pracownikom Oświaty życzyła ,„takich myśli i marzeń, które dają się urzeczywistnić, pięknych i szlachetnych pomysłów, które podszeptuje serce, cierpliwości i wrażliwości, aby służba młodym ludziom i całemu środowisku zrodziła wiele szlachetnych owoców”.
ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 02.09.2012r. w Szkole Podstawowej w Balinie odbyło się Pasowanie na Ucznia. Na uroczystość przybyli honorowi goście, Dyrektor Przedszkola w Balinie Jolanta Głowacz, Przewodniczący Rady Rodziców Marcin Marceliński oraz licznie przybyli rodzice. Dyrektor szkoły, Grażyna Jamrozik, szczególnie ciepło przywitał uczniów klas pierwszych, zerówki i ich rodziny. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się powitaniem najmłodszych, po którym nastąpiło uroczyste Pasowanie na Ucznia. Po pasowaniu, uczniowie z bijącym sercem powtarzali słowa przysięgi składanej na sztandar szkoły i od tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej szkoły. Wychowawczynią klasy została pani Joanna Pawlak. Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna przygotowana przez uczniów kl. II, tekst przysięgi, symboliczny moment pasowania na ucznia nie pozwalają wymazać ze wspomnień tej uroczystości. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy i drobne prezenty.
Wychowawstwa:
Grupa przedszkolna – Miranda Taborska
Klasa I – Joanna Pawlak
Klasa II a – Małgorzata Pawlak
Klasa II b – Małgorzata Pawlak
Klasa III – Agnieszka Krysiak
Klasa IV a – Iwona Kozub
Klasa IV b – Barbara Tomaszek
Klasa V – Andrzej Drabiec
Klasa VI a – Dominika Gabriel
Klasa VI b – Elżbieta Grabska - Cygan