Oddział przedszkolny

NASZE PRZEDSZKOLAKI

PLAN PRACY ODDZIALU PRZEDSZKOLNEGO

  

Harmonogram pracy nauczycieli w oddziale przedszkolnym w roku szkolnym 2019/2020*

 

Imię i nazwisko nauczyciela

Tygodniowy harmonogram pracy 

L-ba godzin pracy                      w tygodniu

Pon.

 

od-do

Wt.

 

od-do

Śr.

 

od-do

Czw.

 

od-do

Pt.

 

od-do

Ogółem

W tym

PNW

Ewelina Tyszewska-Ornot

700-900

930 - 1230

7oo-1100

7oo-800

830-1100

700 – 1100

7oo – 1230

22

-

Justyna Bigaj

1230-1600

1100-1230

1300 – 1600

1100-1600

1100 -1230

1300-1600

1230-1600

21

-

Iwona Musiał

j. angielski

 

1230-1300

 

1230-1300

 

1

-

Ks. Krzysztof Kozioł

religia

800-830

 

800-830

   

1

-

 

9

9

9

9

9

45

 

 

*zmiana harmonogramu co tydzień

Imię i nazwisko nauczyciela

Tygodniowy harmonogram pracy 

L-ba godzin pracy                w tygodniu

Pon.

 

od-do

Wt.

 

od-do

Śr.

 

od-do

Czw.

 

od-do

Pt.

 

od-do

Ogółem

W tym

PNW

Ewelina Tyszewska-Ornot

1100-1600

1100-1230

1300 – 1600

1100-1600

1300-1600 

1130-1600

22

-

Justyna Bigaj

700-900

930 – 1100 

7oo-1100

7oo-800

830-1100 

700 – 1230

7oo – 1130 

21

-

Iwona Musiał

j. angielski

 

1230-1300

 

1230-1300

 

1

-

Ks. Krzysztof Kozioł

religia

800-830

 

800-830

   

1

-

 

9

9

9

9

9

45

 


 

 

 

                                                           

 

MAMO, TATO WOLĘ WODĘ

 

„Mamo, tato, wolę wodę!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych.

Jego nadrzędnym celem jest wykształcenie u dzieci prawidłowych nawyków żywieniowych ze szczególnym podkreśleniem roli wody w codziennej diecie, a także zwrócenie ich uwagi na zagadnienie ochrony środowiska.

Kolejne zajęcia z programu "Mamo, tato wolę wodę!" za nami. Podczas nich dzieci poznały tajemnice gazowanej wody oraz zaprojektowały własną kropelkę, którą będą zapełniać zakrętkami z wypitych wód z butelek.

Aby jeszcze z większą ochotą sięgać po wodę podczas zajęć uczniowie zaprojektowali własne kubeczki.

Przy okazji ustaliliśmy informacje dotyczące barw podstawowych i pochodnych, a także ciepłych i zimnych.

Na sam koniec zabrzmiała wodna orkiestra. 😊

 

 

"Kubusiowi Przyjaciele Natury"

„Kubusiowi Przyjaciele Natury” to jeden z największych ogólnopolskich programów edukacyjnych dla przedszkoli oraz od 2019 roku również dla szkół podstawowych (klasy I-III) poświęcony tematyce ekologicznej, organizowany przez markę Kubuś.

Jego celem jest proekologiczna edukacja dzieci i zachęcenie je do ruchu już od najmłodszych lat. Akcja objęła swoim zasięgiem już ponad 4 miliony dzieci. W tym roku po raz 12. dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych w całym kraju wezmą udział w zajęciach tematycznych, podczas których nauczą się troszczyć o środowisko naturalne, poznają podstawowe zasady ekologii i dowiedzą, dlaczego warto jeść owoce i warzywa oraz poznają korzyści płynące z ruchu.

Po zrealizowaniu scenariuszy lekcyjnych każda placówka nabywa prawo do posługiwania się specjalnym certyfikatem przyznającym tytuł „Kubusiowych Przyjaciół Natury”.

                       

Mały Miś - Prawa dziecka

W 30 rocznicę przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednocznych Konwencji o prawach dziecka "Mały Miś" zachęcił do przypomnienia podstawowych praw najmłodszych. Nasi wychowankowie brali udział w zajęciach na ten temat.

 

Zbiórka z okazji Dnia pluszowego Misia

Od sześciu lat w listopadzie Fundacja Mam Marzenie organizuje zbiórkę nowych pluszowych maskotek, gier, zabawek oraz materiałów plastycznych dla małych pacjentów na szpitalnych oddziałach. Okazją do przeprowadzenia zbiórki jest obchodzony 25 listopada Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W tym roku do akcji zaangażowały się Nasze Przedszkolaki oraz Uczniowie ze starszych klas. Zebrane dary zostały przesłane do katowickiego oddziału Fundacji "Mam Marzenie"

projekt "Mały miś w świecie wielkiej literatury"

Ruszyła kolejna edycja projektu: Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury. W tym roku rekomendujemy czytanie tekstów polskich poetów i pisarzy. Nasz Miś Baliniś już wyruszył do domów przedszkolaków, angażując tym samym w projekt ich rodziny.

W ramach programu dzieci stworzyły ,,Misiowy Regulamin Małego Czytelnika".

Czyste powietrze wokół nas

W dniach 21 - 25 października 2019 nasze Przedszkolaki uczestniczyły w zajęciach warsztatowych w ramach programu przygotowanego przez Państwową Inspekcję Sanitarną ,,Czyste powietrze wokół nas ". Program przedszkolnej edukacji antytytoniowej składał się z pięciu trzydziestu minutowych zajęć. Cykl zajęć dzieci rozpoczęły wycieczką po okolicy, w trakcie której poszukiwały źródeł dymu. Następnie, dzięki wspaniałej pracy grupowej swoje obserwacje przedstawiły na papierze. Celem kolejnych zajęć było zwiększenie wiedzy dotyczącej szkodliwości dymu papierosowego – temat przewodni brzmiał: „Jak się czuję, kiedy dymi papieros?” Następnie dzieci zastanawiały się, co się dzieje, gdy ludzie palą papierosy. Na zakończenie warsztatów każdy z uczestników narysował swój znaczek NIE PAL PRZY MNIE. W całym cyklu zajęć warsztatowych towarzyszył nam uroczy Dinek.

Pasowanie na Przedszkolaka 2019/2020

"Dziecko jest zapowiadającą się zorzą człowieczeństwa, istotą chłonną i ciekawą wielkiego świata ludzi”

(S. Szuman)

W dniu 16 października 2019 r., w naszej szkole odbyła się uroczystość „Pasowania na Przedszkolaka”. Dzieci z oddziału przedszkolnego od kilku dni z niecierpliwością oczekiwały na tę ważną dla nich chwilę. Z uśmiechami na twarzach zaprezentowały zgromadzonym krótki program artystyczny, który przygotowały pod kierunkiem nauczycielek. Występy małych artystów zostały nagrodzone gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieci złożyły ślubowanie, a Pani Dyrektor dokonała aktu pasowania na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszystkie dzieci otrzymały dyplomy.

    Po zakończeniu części oficjalnej zrobiono pamiątkowe zdjęcia. W sali czekał słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców.

Dzień Przedszkolaka 2019

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

 

20 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji dla Naszych przedszkolaków zorganizowane zostały gry i zabawy. Dzieci uczestniczyły we wspólnej zabawie przy muzyce. Każdy przedszkolak miał możliwość zrobienia zdjęcia w fotobudce. Nie zabrakło uśmiechu i radości oraz słodkiego poczęstunku. Na zakończenie dzieci otrzymały upominek.

    Idąc za słowami Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, życzymy wszystkim dzieciom aby uśmiech gościł na ich twarzach każdego dnia, nie tylko od święta.

 

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie.

 

INNOWACJA"CHOĆ NIEWIELE LAT MAM, TO CZYTAM CHĘTNIE SAM"

Projekt innowacyjny oparty na Metodzie Symultaniczno Krakowskiej i serii „Kocham czytać” mający na celu zainspirować oraz zachęcić dzieci, by chciały nauczyć się czytać.

Jest metoda neurobiologiczna oparta na normatywnym rozwoju dzieci.

Nauka czytania według metody profesor Jagody Cieszyńskiej (Metoda Krakowska składa się z następujących etapów: 

 

ETAP I – OD SAMOGŁOSEK PRYMARNYCH DO SYLAB OTWARTYCH  

ETAP II – OD SYLABY OTWARTEJ DO PIERWSZYCH WYRAZÓW  

ETAP II – OD SYLABY OTWARTEJ DO PIERWSZYCH WYRAZÓW .

 

Zajęcia odbywały się od września do maja, raz w tygodniu po 15 minut. Dzieci brały chętnie udział w zajęciach.Każde zajęcia były inne, by były ciekawe, nowe w myśl najnowszych badań neurobrazowania ludzkiego mózgu, że nasz

 

"mózg uczy się tylko nowych i ciekawych rzeczy"

                                                                                                                         Izabela Siewniak

 

Olimpiada Przedszkolaków

31 maja grupa przedszkolna wybrała się do Chrzanowskiej Hali Sportowej by razem z innymi przedszkolami wziąć udział w Olimpiadzie sportowej. Dziesięcioro reprezentantów rywalizowało w kilku konkurencjach. Zabawie towarzyszył wspaniały doping pozostałych przedszkolaków i ich rodziców, którzy wykonali piękny transparent i pompony. Dla kibiców z naszego oddziału rodzice przygotowali medale kibica oraz słodki poczęstunek. Na koniec organizatorzy Olimpiady wręczyli uczestnikom medale i prezenty.

Dzieci cudownie się bawiły również pobijając rekord na Placu Tysiąclecia w tworzeniu pociągu z ludzi

Zabawa i organizacja nie udała by się bez pomocy rodziców, którym serdecznie dziękujemy. 

Renata Kowalska

    

Warsztaty kulinarne L' Antica Stazione- Trzebinia

 Dnia 30 maja dzieci z naszej grupy przedszkolnej udały sie na wycieczkę do Trzebinii w celu poszerzenia wiedzy z zakresu pracy kucharza. Były to warsztaty kulinarne, podczas których każdy mógł się dowiedzieć z jakich składników robi się prawdziwą włoską pizzę. Po wysłuchaniu prelekcji z pokazem składników każdy uczestnik samodzielnie, ale pod okiem wykwalifikowanego kucharza mógł zrobić swoją pizzę z dodatkami, które mu smakują. Każdy zrobił pizzę. Były też kolorowanki z menu restauracji i oczywiście dyplomy ukończenia warsztatów.

Gratulujemy dzieciom sukcesu!!!

Izabela Siewniak

Stacje naukowe- sprawdzamy swoją wiedzę i umiejętności

Aby sprawdzić, czego się nauczyliśmy w ciągu 10 miesięcy spędzonych w naszym Oddziale Przedszkolnym, jeden dzień wyglądał inaczej niż zwykle. Sala zamieniła się w stacje naukowe, które znajdowały się na stołach. Na każdym stole była zagadka, którą trzeba było rozwiązać. Dzieci podzielone w 3-osobowe grupy po rozwiązaniu przechodziły do kolejnego stołu z nową zagadką. Zagadki dotyczyły treści z podstawy programowej wychowania przedszkolnego, mianowicie dotyczące sprawdzenia umiejętności czytania, liczenia i logicznego myślenia. Ocenianiu podlegała również współpraca w grupie. Dzieci chętnie, z radością i wogromną chęcią rozwiązania wzięły udział w tej zabawie. 

"Uczymy przez zabawę"- to nasze motto.

Izabela Siewniak

 

"Mały miś w świecie wielkiej literatury"-projekt edukacyjny

 

We wrześniu br. oddział przedszkolny przystąpił do międzynarodowego projektu edukacyjnego pt. „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY”. Głównym celem tego projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa. Wybrany przez nas miś został nazwany BALINIŚ i wyposażony w dziennik podróży odbywa rodzinne spotkania czytelnicze w domach naszych przedszkolaków. W dzienniku podróży rodzice wpisują tytuły przeczytanych utworów,a dzieci na pamiątkę odrysowują swoją rączkę i wykonują rysunek. Podczas spotkań czytelniczych z Małym Misiem w grupie przedszkolnej czytają wychowawcy, rodzice i zapraszani goście.W ramach projektu dzieci będą brały udział w następujących modułach:

 • Mały Miś – czytające Przedszkolaki.

 • Mały Miś uczy samodzielności.

 • 100-lecie niepodległości: „Pokaż radość Przedszkolaku”!

 • Kulinarne warsztaty z Małym Misiem.

 • Kuferek Kreatywności Małego Misia.

 • Misiowe aktywności sportowe.

                                                      Wychowawca: Barbara Kłeczek

 

                                                                          

Bandyk Barbara, Bielecki Mateusz, Bogusz Oliwia, Chrząszcz Jakub, Dubiel Adria,

Dziurdzikowski Szymon,Fesper Filip, Gancarz Kacper, Jamróz-Michalik Mateusz,

Kania Kamila, Klamut Aleksandra, Kłeczek Michał, Korlacki Filip, Kawa Stanisław,

Kozyb Eryk, Koziarz Michalina,Kozub Oskar, Leśniak Łukasz, Mamica Antoni,

Pawlik Emilia, Pleń Antonina, Siata Nikola, Stanek Iga, Szlag Blanka, Tomasik Kacper,

Wołoszczak Wojciech, Żaczek Artur

                                                                                   Wychowawcy: mgr Barbara Kłeczek 

                                                                                                                 mgr Renata Kowalska

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

                                                           DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA 2018

Każdy przedszkolak dobrze wie,
że kiedy 20 września zbliża się,
od najmłodszego, aż po starszaka,
wszyscy świętują Dzień Przedszkolaka"

 

20 września - to dzień ważny dla wszystkich przedszkolaków w całej Polsce bowiem Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą ten dzień Ogólnopolskim Dniem Przedszkolaka. Święto to zostało ustanowione, by podkreślić wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci i  ma przyczynić się do popularyzacji wychowania przedszkolnego. 

Nasze przedszkolaki świętowanie rozpoczęły w czwartek 20 września od spotkania ze wspaniałymi postaciami bajkowymi. Przybyli do nas: Smerfetka, Fiona, Czerwony Kapturek oraz Klaun. Goście zostali przywitani piosenką pt. „Czytaj z Misiem”. Bajką przewodnią uroczystości były „Smerfy”. Dzieci wraz Misiem Balinisiem z uwagą wysłuchały czytanych przez Klauna przygód niebieskich bohaterów. Następnie zostały zaproszone do wspólnej zabawy
i udziału w konkursach na świeżym powietrzu. Były zagadki, konkurencje sportowe oraz bańki mydlane. Radość, śmiech i głośny doping uczestników świadczyły o wspaniałej zabawie.

Natomiast w sali czekał na dzieci słodki poczęstunek, malowanie twarzy
oraz wspólne zabawy przy muzyce. Na zakończenie każdy przedszkolak otrzymał upominek i DYPLOM WSPANIAŁEGO PRZEDSZKOLAKA.

Serdecznie dziękujemy RODZICOM za przygotowanie tegorocznego Dnia Przedszkolaka i aktywny w nim udział.

                                                                                    

                                    

Przedszkolaki poznają zawody- Ratownik medyczny

       Znalezione obrazy dla zapytania pierwsza pomoc                       

                               Przedszkolaki poznają zawody: RATOWNIK MEDYCZNY
 

W dniu 26 września br. oddział przedszkolny gościł RATOWNIKÓW MEDYCZNYCH. Dzięki nim dzieci miały możliwość zapoznania się z wykonywanym przez nich zawodem.

Zasady udzielania pierwszej pomocy oraz sposoby alarmowania służb ratowniczych – to główne zagadnienia, z którymi zapoznały się dzieci z naszego oddziału przedszkolnego.

Pokaz miał charakter scenki sytuacyjnej, która prezentowała podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Zaczęło się od przypomnienia numerów alarmowych. Po krótkiej powtórce teorii przyszła kolej na praktykę. Przedszkolaki, pod okiem naszych ratowników medycznych aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach
z zakresu udzielania pierwszej pomocy m.in. robiąc opatrunek oraz próbując swoich sił wykonując zewnętrzny masaż serca na fantomie. Na zakończenie babcia Kuby przeczytała dzieciom wiersz pt. „Miś ratownik” i każde dziecko otrzymało na pamiątkę kolorowankę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy. Ta praktyczna lekcja ratowania drugiego człowieka na długo pozostanie w naszej pamięci. Serdecznie dziękujemy za przybycie i poświęcony nam czas.

                                                                             

 

Jesień w oddziale przedszkolnym

Jesień to czas obserwacji „piękna przyrody”, ale i czas zbioru najcenniejszych jej darów:  warzyw i owoców. Dzięki poznawaniu ich wartości przedszkolaki dowiedziały się jak dbać o zdrowie przez właściwe odżywianie. W trakcie jesiennych spacerów dzieci obserwowały zmiany zachodzące w przyrodzie, poznawały i nazywały poszczególne drzewa oraz zbierały liście i żołędzie. Dary „Pani Jesieni” dzieci bardzo chętnie przynosiły do szkoły, gdzie wspólnie stworzyliśmy piękny, kolorowy kącik przyrody, który  jest ozdobą naszej sali. Na zajęciach dzieci miały okazję wykonywać ciekawe prace plastyczne o tematyce jesiennej.

Przedszkolaki poznają zawody- pszczelarz

 

23 października 2018 r. dzieci z oddziału przedszkolnego miały okazję zapoznać się z zawodem pszczelarza. Podczas spotkania poznały podstawowe informacje na temat pszczół. Dowiedziały się jak powstaje miód, co to jest wosk pszczeli oraz czym różni się matka pszczela „królowa” od zwykłej robotnicy. Z wielkim zaciekawieniem oglądały i obserwowały żywą rodzinę pszczelą. W specjalnie przygotowanym ulu dzieci mogły dokładnie zobaczyć czym zajmują się pszczoły i jak wygląda ich życie. Pani zaprezentowała przedszkolakom narzędzia i przybory niezbędne w pracy pszczelarza.

Na zakończenie spotkania, każdy przedszkolak wcielił się w postać prawdziwego pszczelarza i wykonał sobie pamiątkowe zdjęcie. Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze.

Przedszkolaki poznają zawody- policjant

 

22 października 2018 r. odwiedziła nas Pan Policjant. Tematem spotkania było zapoznanie dzieci z pracą policjanta. Na początku Pan policjant przeczytał dzieciom i misiowi Balinisiowi książeczkę pt. „Radiowóz”. Następnie przybliżył dzieciom zasady ruchu drogowego oraz przypomniał zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa dzieci podczas pobytu w przedszkolu i w domu. Wytłumaczył jak należy zachować się w kontaktach z obcymi ludźmi, jak dbać o bezpieczeństwo własne i innych oraz do kogo zwracać się w sytuacji zagrożenia. Pan policjant poinformował i zademonstrował dzieciom również, 
w jaki sposób należy zachować się podczas ataku psa. Dzieci z dużym zainteresowaniem słuchały rad i wskazówek zaproszonego gościa. Na zakończenie dzieci otrzymały słodkie „co nieco” i zatańczyły wspólnie z policyjną maskotką Sznupkiem. W podziękowaniu zaśpiewały Sznupkowi  piosenkę i drobny upominek.

 

Biesiada patriotyczna

Dnia 9.11.2018 r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości prze Polskę zorganizowana została w oddziale przedszkolnym BIESIADA PATRIOTYCZNA. Uroczystość ta była zwieńczeniem realizacji III modułu projektu „Mały miś w świecie wielkiej literatury” pt. „100-lecie Niepodległości. Pokaż radość przedszkolaku!”.

Podczas uroczystości dzieci zaprezentowały montaż słowno-muzyczny, a następnie wszyscy uczestnicy wspólnie zaśpiewali najbardziej znane pieśni patriotyczne m.in.: „Rotę”, „Przybyli Ułani pod okienko”, „My pierwsza brygada” itp. Biesiadę uatrakcyjnił smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców w klimacie niepodległościowego święta. W przysmakach dominowały barwy biało-czerwone.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości i za aktywny w niej udział.

IX Powiatowy Konkurs Ekologiczno-Plastyczny "Przyroda Polski"

W kategorii prac przestrzennych (dzieci 6 letnie):

II miejsce zajęli: Barbara Bandyk i Stanisław Kawa

natomiast w  kategorii prac płaskich (dzieci 5 letnie):

I miejsce zajął: Michał Kłeczek.

Wręczenie nagród odbyło się w Przedszkolu Samorządowym im. św. Franciszka patrona ekologów w Balinie podczas uroczystego wernisażu. Serdecznie gratulujemy!

Nauczyciele prowadzący: Barbara Kłeczek i Renata Kowalska

Dzień Pluszowego Misia

Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. W dniu 26.11.2018r. nasz oddział przedszkolny również świętował Światowy Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu swoje pierwsze urodziny obchodził nasz kochany miś Baliniś. Tego dnia każde dziecko przyszło do szkoły ze swoim małym lub dużym przyjacielem Misiem. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dzieci w tym dniu poznały historię święta,   zaprezentowały swoich przyjaciół kolegom z grupy,  bawiły się przy piosenkach, degustowały misiowe smakołyki, wykonały pracę plastyczną oraz odśpiewały Balinisowi uroczyste „Sto lat” i poczęstowały się specjalnie wykonanym na tą okazję „tortem”. Każde dziecko mogło wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce. Uroczystość zakończyliśmy wręczeniem każdemu dziecku misiowych upominków: breloczka i mydełka.

Serdecznie dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu DNIA PLUSZOWEGO MISIA!

 

Europejski Tydzień Kodowania

W ramach Europe CodeeWeek dzieci z oddziału przedszkolnego wspólnie z Małym Misiem - bohaterem międzynarodowego projektu edukacyjnego  “Mały Miś w świecie wielkiej literatury” – zgłębiały tajniki sztuki kodowania. Dzieci miały do wykonania następujące zadania: sudoku, zakodowany wazonik, układanie rytmów itd. Wraz z robotem edukacyjnym DOC rozwijały m.in.: zdolność logicznego myślenia, trenowały przeliczanie i doskonaliły orientację przestrzenną. Była to dla nich wspaniała zabawa i jednocześnie nauka.

 
 

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa im. Mikołaja Kopernika w Balinie
  ul. Jaworznicka 139

  spbalin@chrzanow.pl
 • 032/ 613-17-67

Galeria zdjęć