• ROK SZKOLNY 2023/2024

         

         

        Pedagog szkolny

        mgr Elżbieta Grabska - Cygan

         

         

        PONIEDZIAŁEK

         

        WTOREK

         

        ŚRODA

         

        CZWARTEK

         

        PIĄTEK

         

        8.00- 14.15

         

        8.00-8.45

        9.40-13.25

        8.00- 12.30

        11.15-13.30

         

         

        8.00- 10.30

         

         

         

        Psycholog

        mgr Małgorzata Marunowska

         

        Wtorki 8.10-13.20

        Czwartki 9.10-12.30

         

         

        .......................................................................................................................................................................................


        Podsumowanie projektu ,,Empatyczna klasa”.

        Klasa 7 ukończyła wszystkie misje projektu i zarazem innowacji pedagogicznej ,,Empatyczna klasa”. Zapoznanie  uczniów z tematyką empatii było kluczowe, ale dla wszystkich ważna była integracja grupy klasowej, rozwijanie szacunku do drugiego człowieka, kreowanie postawy lojalności i współpracy. Uczniowie chętnie zaangażowali się w realizację zadań, chcieli współpracować w grupie, ucząc się tolerancji, akceptacji oraz dostrzegania pozytywnych cech w innych. Realizowaliśmy treści w praktyce jak i teorii czyniąc dobro.
        Wszystkie zadania realizowane były od października 2022 do maja 2023 roku.

        Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego cały projekt.

         

        Film podsumowujący

         


        Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. Wydarzenie szybko zyskało wielu zwolenników i obecnie swoim zasięgiem obejmuje państwa z całego świata.

        Celem święta jest promowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Obchodom DBI towarzyszą liczne wydarzenia (m.in. kampanie informacyjne, konkursy, webinaria, konferencje), które dążą do podniesienia świadomości i upowszechnienia wiedzy o problematyce bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w Internecie.

        Polecamy i zachęcamy do wnikliwego obejrzenia załączonych prezentacji. Szczególnym wyzwaniem jest gra INTERLANDIA – WYGRYWA NAJLEPSZY!!!

        https://view.genial.ly/5e3c3f6bea50d01562a647b7/interactive-image-interactive-image

        https://youtu.be/O169a7tVJXs

        https://view.genial.ly/5fd7491fea42195c7cbac49a/interactive-content-bezpieczny-internet

        MATERIAŁY DLA RODZICÓW- BEZPIECZEŃSTWO W INTERNECIE:

        https://padlet.com/ecyganspb/bezpiecze-stwo-w-internecie-tp55x7jn277lkc05


        ROZSTRZYGNIECIE SZKOLNYCH KONKURSÓW PROFILAKYCZNYCH

        ROZSTRZYGNIECIE_SZKOLNYCH_KONKURSOW_PROFILAKYCZNYCH_22-23.docx

        Galeria zdjęć


        W tym roku szkolnym przystąpiliśmy do projektu „Emp@tyczna klasa”. Ma on na celu kreowanie postawy lojalności, współpracy i pomocy wśród dzieci i młodzieży. Jego założenie to także rozwijanie umiejętności odczuwania stanów emocjonalnych innych osób oraz reagowania na dany sposób zachowania. Patronat nad projektem objęli m.in. Minister Edukacji i Nauki i Superbelfrzy. Zadania polegają na wykonaniu comiesięcznych misji.

        Projekt „Emp@tyczna klasa” realizujemy w naszej szkole w ramach innowacji pedagogicznej w klasie 7. Jest on odpowiedzią na kierunki realizacji polityki oświatowej Ministerstwa Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2022/2023 tj. wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.

         


        #Grudzień  

        🤝 Organizacja Dnia Wolontariusza🤝

        W ramach projektu „Empatyczna klasa” i misji grudniowej uczniowie kl.7 poznali czym jest wolontariat w teorii i praktyce. Własnoręcznie przygotowali kilkadziesiąt kartek świątecznych z pięknymi życzeniami jak również upiekli pierniczki, które zostały pięknie przyozdobione. W mroźny grudniowy poniedziałek udaliśmy się do Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego dla Przewlekle Chorych Zgromadzenia Sióstr Służebniczek NMP w Chrzanowie. Pensjonariusze już na nas czekali.

        Młodzież złożyła życzenia, następnie seniorzy zostali obdarowani świątecznymi kartkami z życzeniami oraz upominkami - świątecznymi pierniczkami. Tym małym gestem solidarności chcieliśmy dodać otuchy tym, którzy na co dzień zmagają się z chorobą, cierpieniem i samotnością. Całemu spotkaniu towarzyszyła świąteczna atmosfera, a pensjonariusze nie kryli wzruszenia oraz chęci wspólnego śpiewania kolęd wraz z młodzieżą. Była to cenna lekcja o empatii i otwartości na potrzeby drugiego człowieka. Dziękujemy rodzicom za zapewnienie transportu do Chrzanowa oraz bezpieczny powrót do szkoły.

        Fotorelacja z zadania

         

         


        #listopad

        DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

        21 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Jest to niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest to jedno z tych nietypowych świąt, które wywołuje w nas pozytywne emocje, są okazją do okazania drugiej osobie szacunku i życzliwości. W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień po raz jedenasty pod hasłem: „ Życzliwość uskrzydla”. Organizacją i koordynacją tego przedsięwzięcia zajęli się uczniowie klasy 7 z wychowawcą przy współpracy z samorządem uczniowskim. Przygotowywano się do niego bardzo solidnie. Podczas zajęć poprzedzających to święto nauczyciele rozmawiali z uczniami na temat życzliwości, konieczności okazywania innym szacunku i korzyści, jakie wypływają z otwartej i miłej postawy wobec innych ludzi.

        Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów, miłych słów, gestów, pozytywnych emocji. Obfitował w różne atrakcje. Można było uczestniczyć w quizie- „Czy jesteś życzliwą osobą”, skanując znajdujący się na korytarzach kod QR. Na korytarzach uczniowie przygotowali zrywki- weź ze sobą miłe słowo i podaj dalej. Szkoła została udekorowana cytatami, sentencjami na temat życzliwości oraz plakatami. Działała także „Życzliwa poczta” do której można było wrzucać kartki z życzeniami, pozdrowieniami, wierszykami dla swoich koleżanek i kolegów oraz grona pedagogicznego. W szkole dominował kolor żółty – kolor optymizmu i radości. Odbył się także uroczysty apel, podczas którego uczniowie klasy 7 przedstawili młodszym kolegom i koleżankom z klas 0-IV inscenizację „Królewna Gburka”. Następnie odbyła się prezentacja wykonanych przez klasy plakatów, wierszy i piosenek o życzliwości i pomaganiu innym. W drugiej części uczniowie klas od V do VIII prezentowali nagrane wcześniej filmiki o życzliwości. Następnie pani dyrektor wręczyła certyfikaty najżyczliwszy uczniom w każdym oddziale klasowym, którzy upamiętnili ten dzień robiąc sobie zdjęcia na tle pięknych skrzydeł symbolizujących dobro i życzliwość.

        Film z okazji Dnia życzliwości

        https://spbalin.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:920


        #Pażdziernik

        TYDZIEŃ EMPATII

        W październiku uczniowie klasy 7 wzięli udział w zajęciach i działaniach przybliżających im temat empatii. Zorganizowane zostały lekcje z wychowawcą, podczas których obejrzeli film mówiący o tym, czym jest empatia i o biologicznych predyspozycjach do jej odczuwania.

        Wzięli udział w zadaniu polegającym na wczuciu się w sytuacje osoby z konkretnym problemem i wspólnie szukali słów, mogących wesprzeć tę osobę w radzeniu sobie z nim. Efektem tych działań było wspólne wykonanie gazetki ściennej na korytarzu szkolnym jak również wizyta w oddziale przedszkolnym i rozmowa z najmłodszymi na temat uczuć. Uczestniczyli także w warsztatach prowadzonych przez psychologa na temat: Empatia. Jak radzić sobie z trudnymi emocjami. Podczas tego spotkania rozmawialiśmy na temat zachowań empatycznych. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak czujemy się, gdy ktoś nas krzywdzi? Jeśli my krzywdzimy kogoś, jak może czuć się ta druga osoba? Dlaczego ważna jest empatia? Doszliśmy do wniosku, że empatia zapobiega konfliktom, poprawia samopoczucie. Po wysłuchaniu pięknej bajki „O białym i puchatym”, utwierdziliśmy się w przekonaniu, że to, co dajemy innym potem do nas wraca. Zatem, jeśli podzielimy się dobrem i uśmiechem to otrzymamy dobro i uśmiech. Warsztaty dostarczyły nie tylko wiedzy na temat empatii ale także były wspaniałą lekcją o tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka. Niektórzy uczniowie chętnie włączyli się w akcję zbierania kasztanów dla zwierząt celem przetrwania trudnych warunków zimowych. Wszystkie działania realizowane były w ramach projektu "Empatyczna klasa" i koordynowane przez wychowawcę klasy- Elżbietę Grabską-Cygan

        https://spbalin.edupage.org/photos/?photo=album#photos:album:921

         .

         


        Udział szkoły w projekcie „eMOCje w GŁOWIE”
        Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiego projektu  „eMOCje w
        GŁOWIE”, którego organizatorem jest  UNICEF Polska.

        Projekt eMOCje w GŁOWIE odpowiada na niezwykle istotną potrzebę profilaktyki zdrowia
        psychicznego, o które powinniśmy zadbać tak samo jak o zdrowie fizyczne.
        eMOCje w GŁOWIE to projekt, który zwraca także uwagę na ważną kwestię walki z mitami
        na temat zdrowia psychicznego. Każdy z nas może potrzebować na jakimś etapie swojego
        życia wsparcia w kryzysie psychicznym. Warto odpowiednio wcześnie zatem budować
        wiedzę, świadomość i wszelkie zasoby, które pozwolą nam pokonywać trudne sytuacje.
        By budować psychiczny dobrostan uczniów współdziałać muszą zarówno nauczyciele,
        specjaliści, rodzice, jak i sami uczniowie, których problem dotyka nie tylko w okresie
        dorastania.

         



        Jak sobie radzić ze stresem na Egzaminie Ósmoklasisty?

        120220425_E8_Jak_radzic_sobie_ze_stresem_egzaminacyjnym_.pdf

         


             


        .

        Szanowni Rodzice!

        Polecamy poniższe linki, żeby Wam pomóc rozmawiać z dziećmi o tym trudnym czasie  wojennych wydarzeń w Ukrainie.

        1. https://youtu.be/tXw2t5PY4lI

        2. Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie

        3. Jak reagować w obliczu wojny

        4. https://dzieciecapsychologia.pl/

         


        Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

        Prezentacja interaktywna - Dzień Bezpiecznego Internetu

        Informacje dla rodziców


        ROZSTRZYGNIĘCIE  SZKOLNEGO KONKURSU PROFILAKTYCZNEGO

        WOLNI OD PRZEMOCY I UZALEŻNIEŃ!”

         

        Wyniki_konkursu_profilaktycznego_2021.od

        Zdjęcia nagrodzonych prac

         


        https://curie.pl/wp-content/uploads/2021/11/sos-dtz-page-730x410.jpg

        Dziecięcy Telefon
        Zaufania

        RZECZNIKA PRAW DZIECKA

        800121212

        Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka to bezpłatna, działająca całodobowo
        telefoniczna linia interwencyjna dla dzieci i młodzieży. Specyfiką Dziecięcego Telefonu
        Zaufania jest jego dwoisty charakter z jednej strony jest to telefon zaufania, z drugiej pełni on również rolę telefonu interwencyjnego. Psycholodzy, pedagodzy, prawnicy udzielają
        niezbędnego wsparcia wszystkim dzwoniącym dzieciom. Pod numer interwencyjny osoby
        dorosłe mogą zgłaszać problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich. 

        Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Każdy, kto zadzwoni po godzinie 20.00 lub w dni wolne od pracy może przedstawić swój problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
         

        więcej:
        https://brpd.gov.pl/telefon-zaufania

         

         

         

        Ruszyła całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów „Pomagamy”
         

        Od września działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci i rodziców. Pod numerem telefonu 800 800 605 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów oraz prawników. Wsparcie można otrzymać także za pośrednictwem kontaktu mailowego pomagamy@1815.pl. Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

        Celem infolinii jest profilaktyka problemów dzieci i młodzieży, w tym następstw izolacji rówieśniczej spowodowanych stanem epidemii COVID-19. Istotne jest również odpowiednie wsparcie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży w ramach prowadzenia przez specjalistów infolinii interwencyjno-informacyjnej. Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Konsultanci infolinii „Pomagamy” są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła ją otrzymać.

        W ramach działań infolinii specjaliści świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

        Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo.

         

        Potrzebujesz pomocy?

        Zobacz, gdzie zadzwonić lub napisać


         

        Jeśli zmagasz się z trudnościami, ze smutkiem, stanami lękowymi czy z poczuciem osamotnienia, zadzwoń, poproś o pomoc albo zwyczajnie porozmawiaj.

         

        112 - Numer alarmowy

        116 111 - Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży

        Czynny codziennie, całodobowo, bezpłatny. Pomoc telefoniczna, mailowa.

        116111.pl

        800 080 222 - Telefon dla dzieci i młodzieży, rodziców i nauczycieli

        Czynny codziennie, całodobowo, bezpłatny. Pomoc telefoniczna, mailowa, czat.

        http://liniadzieciom.pl/

        800 100 100 - Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawie bezpieczeństwa dzieci

        Czynny od poniedziałku do piątku 12.00–15.00. Pomoc telefoniczna, mailowa.

        http://800100100.pl/

        800 12 12 12 - Telefon Rzecznika Praw Dziecka

        Czynny od poniedziałku do piątku 8.15–16.00 Pomoc psychologiczna i prawna, telefon interwencyjny.

        http://brpd.gov.pl/


         

        800 120 002 - Ogólnopolski Telefon dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”

        Czynny codziennie, całodobowo, bezpłatny. Pomoc telefoniczna, mailowa. Pomoc psychologiczna i prawna. Informacja o procedurze zakładania Niebieskiej Karty.

        http://niebieskalinia.info/

        22 668 70 00 - Niebieska linia, telefon dla osób doznających przemocy

        Czynny codziennie od 12.00-18.00. Pomoc psychologiczna i prawna. Informacja o procedurze zakładania Niebieskiej Karty. http://niebieskalinia.pl/

        600 070 717 - Telefon interwencyjny przy Centrum Praw Kobiet

        Czynny codziennie, całodobowo.

        888 88 33 88 - Telefon dla kobiet doświadczających przemocy przy fundacji Feminoteka

        Czynny od poniedziałku do piątku 8.00–20.00. Pomoc psychologiczna i prawna.

        http://feminoteka.pl/


         

        800 120 226 - Policyjny Telefon Zaufania ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie

        Czynny od poniedziałku do piątku 9.30-15.30, bezpłatny.

        800 120 148 - Zatrzymać przemoc – anonimowa policyjna linia specjalna

        Czynny codziennie, całodobowo, bezpłatny.

        800 702 222 - Centrum wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego

        Czynny codziennie, całodobowo, bezpłatny.

        http://liniawsparcia.pl/

        116 123 - Kryzysowy Telefon Zaufania dla osób dorosłych

        Czynny codziennie 14.00–22.00, bezpłatny.

        22 594 91 00 - Antydepresyjny Telefon Zaufania Forum Przeciw Depresji

        Czynny środa i czwartek 17.00–19.00.

        http://forumprzeciwdepresji.pl/

        800 108 108 - Linia wsparcia dla osób po stracie bliskich przy fundacji Nagle Sami

        Czynna od poniedziałku do piątku 14.00–20.00, bezpłatny.

        http://naglesami.org.pl/

        800 111 123 - Tumbolinia dla dzieci i młodzieży i ich bliskich przeżywających żałobę

        Czynny od poniedziałku do piątku 12.00-18.00.

        http://tumbopomaga.pl/

        22 2552250 i 800 012005Telefon Pogadania–uruchomiony w początkach pandemii, linia czynna jest w godzinach 12.00–20.00, wolontariusze z całej Polski odbierają telefony od wszystkich, którzy czują się samotni, mają trudności lub potrzebę porozmawiania. Więcej: https://telefonpogadania.pl

        Twój Parasol - aplikacja

        Aplikacja mobilna http://www.twojparasol.pl/ dla osób doświadczających przemocy. Umożliwia przesyłanie informacji o zdarzeniach przemocowych na numer alarmowy policji. Oficjalną częścią aplikacji jest zestawienie danych pogodowych, które ukrywa prawdziwą funkcję aplikacji dla bezpieczeństwa użytkowników.

         


         

        Inne ważne strony, na których znajdziesz listę miejsc oferujących pomoc i potrzebne informacje – materiały edukacyjne i informacyjne

        http://fdds.pl/– Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zajmuje się profilaktyką przemocy wobec dzieci,

        pomocą dzieciom jej doświadczającym i ich opiekunom (psychologiczna, medyczna, prawna).

        http://kopd.pl/– Komitet Ochrony Praw Dziecka zajmuje się pomocą dzieciom krzywdzonym i ich

        rodzinom. Zawiera informację o prowadzonej przez KOPD pomocy psychologicznej i prawnej.

        http://interwencjakryzysowa.pl/ – strona zawiera listę Ośrodków Interwencji Kryzysowej oferującychpomoc psychologiczną i prawną na terenie całego kraju.

        http://pcpr.info/– strona zawiera listę Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie na terenie całego

        kraju.

        http://ops.pl/ – strona zawiera listę Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie całego kraju.

         


         
                                               Zagrozenia_i_pulapki_zycia_mlodzienczego.pdf


         

        Broszura-_dzieci_w_wirtualnej_sieci.pdf

         


        Moi drodzy, w tym tygodniu świętujemy, ale również pamiętamy o swoich obowiązkach.

         

        ..............................................................................................................................................................

         

                               Wsparcie uczniów w powrocie do szkół – materiały edukacyjne:

        MOJE EMOCJE- KRÓTKA REFLEKSJA
        Jakie jest moje samopoczucie w ostatnim czasie?

        smiley

        Moje-emocje-2.pdf

        ................................................................................................................................................

        https://drive.google.com/drive/folders/1QR3tdGsj52H3rRlQXpOTYHjo9AMJEWjz

        Drodzy Ósmoklasiści,

        Kto z Was nie zaznał tego stanu: drżenie rąk, rumieńce na twarzy, jąkanie się? Stres to nasz nieodłączny gość, niekoniecznie proszony, ale często obecny i kroczący z nami nawet wtedy, gdy go nie chcemy. To przeciwnik, którego zmylenie i wyeliminowanie jest trudne, ale kilka sztuczek i można go okiełznać. Poniżej znajdziecie złote rady, jak pozbyć się stresu przed egzaminem.

        Zachęcam do oglądnięcia prezentacji:

        https://view.genial.ly/60a0031bb034540d41b54dff/presentation-stres-egzaminacyjny

         

         

        .............................................................................................................................

        Ósmoklasisto! Nie wiesz jaką kolejną szkołę wybrać? Sprawdź ofertę edukacyjną.

        Poznaj szkoły i dokonaj najlepszego dla siebie wyboru.

        https://www.powiat-chrzanowski.pl/files/informator-oswiatowy-szkol-ponadpodstawowych-2020-2021.pdf

         

         

         

         

        Powrót do szkoły po okresie pandemii i nauczania zdalnego

         Drodzy uczniowie

        wiemy, że długo czekaliście na ten dzień, dzień powrotu do szkoły, spotkania się z nauczycielami, wspólnymi zabawami i śmiechem, którego nam również bardzo brakowało. Ale wreszcie wracamy i bardzo się cieszymy, że znów wspólnie będziemy wypełniać korytarze i klasy naszej szkoły. 

        Zachęcam do obejrzenia filmu:

        https://biteable.com/watch/2947394/4bdfb0c7d559a5e42db7929caca13e35edf88140?fbclid=IwAR2obTIPJADZ2hZ6U6tfbTvoXTt4dV-tJvovq7tBuu_fboErgNWa9I2r_Bo

         

        http://www.zslezyny.szkolna.net/pliki/obraz/to-co-w-zyciu-najwazniejsze-jest-zawsze-za-darmo1-1601316120.jpg

  • Galeria zdjęć

      brak danych