• Nagłówek

      •  

                     

          ROK SZKOLNY 2012/13

                    

            

               

         

         

                                

        SPOTKANIE z gen. M. HERMASZEWSKIM

         

                    W dniu 27 maja 2013 r. klasa VB z wychowawczynią Panią Elżbietą Grabską - Cygan była na spotkaniu w Chrzanowie w Domu Kultury MOKSiR z Mirosławem Hermaszewskim – pierwszym Polakiem, który poleciał w kosmos. Spotkanie zaczęło się o godzinie 930. Na początku reprezentanci i dyrektorzy akcji m.in. „Mleko w szkole”, oraz „Owoce w szkole” przedstawiali informacje dotyczące ich działalności.  Okazało się, że bardzo dużo szkół na terenie Polski bierze w nich udział. W akcjach uczestniczy nawet kilka milionów uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Następnym punktem programu było poznanie naszego bohatera, Pana Mirosława Hermaszewskiego, który przybył na to spotkanie, aby przybliżyć nam wiedzę o kosmosie.

                     Opowiedział nam historię swojego życia, od lat dziecięcych, poprzez lata młodości, nauki latania, przygotowań do podróży w kosmos. Lot w kosmos odbył się w 1978r., trwał 8 dni. W czasie misji dokonano 126 okrążeń wokół Ziemi i zostało ustanowionych kilka rekordów Polski. Wszystkie te informacje zostały również przedstawione na prezentacji multimedialnej. Po całej prezentacji zaproponowano konkursy, na ciekawe pytania do naszego kosmonauty oraz pytania związane z wyżej wymienionymi akcjami w szkole. Uczniowie zostali nagrodzeni autografem i innymi rzeczowymi nagrodami.

                     Po ciekawym spotkaniu pożegnaliśmy Pana Hermaszewskiego i zafascynowani wróciliśmy do szkoły na lekcje. 

                                                                                                       

                                                                                                                                                                                                                                                                                         Dominika Pająk

         


         

        XV GMINNE ŚWIĘTO WIOSNY

             Dnia 8 maja 2013 roku w naszej szkole odbyło się już po raz XV Gminne Święto Wiosny – konkurs recytatorski . Tegoroczne hasło  przewodnie   to „Z wierszem w marzeń świat”. W konkursie wzięło udział 48 uczniów z chrzanowskich szkół podstawowych. Uczniowie prezentowali  wysoki poziom recytacji  wierszy  polskich poetów w kategoriach wiekowych.

        Jury w składzie Pani Jolanta Głowacz, Pani Jolanta Kupiec i Pan Antoni Dobrowolski dokonało oceny według następujących kryteriów: dobór repertuaru, kultura słowa, interpretacja, ogólny wyraz artystyczny. Po wysłuchaniu recytacji jury ustaliło ostateczny werdykt i przyznało następujące miejsca:

         

        w kategorii klas I:

        I miejsce: Marek Kozioł – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie

        II miejsce: Kamila Kuzak -  Szkoła Podstawowa w Balinie

        III miejsce: Szymon Bujak – Zespół Szkół Nr 2  w Chrzanowie

        w kategorii klas II

        I miejsce: Antoni Trębacz – Zespól Szkół Nr 1 z OI w Chrzanowie

        II miejsce: Szymon Szmurło - Zespół Szkół Nr 2 w Chrzanowie

        III miejsce: Jakub Kołodziejczyk – Zespół Szkół Nr 3 w Chrzanowie

        w kategorii klas III        

        I miejsce:  Jakub  Filipek – Szkoła Podstawowa w Balinie

        II miejsce:  Martyna Siewniak – Szkoła Podstawowa w Balinie

        III miejsce:  Joanna Kocoń – Szkoła Podstawowa Nr 1 z OI w Chrzanowie

        w kategorii klas IV

        I miejsce: Aleksandra Słowik – Szkoła Podstawowa Nr 3 w Chrzanowie

        II miejsce: Weronika Nowicka – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie

        III miejsce: Klaudia Stępień – Szkoła Podstawowa w Balinie

        w kategorii klas V

        I miejsce:   Natalia Gędłek - Szkoła Podstawowa Nr 5 w Chrzanowie

        II miejsce:  Paweł Paprocki - Szkoła Podstawowa Nr 1 z OI w Chrzanowie

        III miejsce:  Emilia Malik - Szkoła Podstawowa Nr 3 w Chrzanowie

        w kategorii klas VI

        I miejsce:  Leon Smółka – Szkoła Podstawowa Nr 6 w Chrzanowie

        II miejsce:  Elżbieta Pawletta – Szkoła Podstawowa Nr 5 w Chrzanowie

        III miejsce:  Sandra Wojtyła – Szkoła Podstawowa w Balinie

        Pozostali uczniowie otrzymali wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody w postaci książek.

        Nad konkursem czuwały Panie: Joanna Pawlak i Miranda Taborska.

        Patronat nad konkursem objął Urząd Miejski w Chrzanowie.

         

         


         

         

                                                          

        KONSTYTUCJA

        3 MAJA

         

                    30 kwietnia w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia poświęcona 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademia była nietypową,  artystyczną lekcją historii i wychowania  patriotycznego. Została przygotowana przez uczniów klas  IV i Va.

                     Konstytucja 3 Maja (właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) – uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

         

         


         

            SOS - ZIEMIA WOŁA LUDZI

        „Zafunduj sobie świat

        bez trujących śmieci

        żeby Ziemia była czysta

        dla nas i dla naszych dzieci.”

         

                  22 kwietnia obchodzimy Święto Ziemi. Ten dzień od lat jest dniem szczególnym w naszej szkole. Propagujemy  i przypominamy o podstawowych zasadach ekologicznych oraz działaniach jakie powinien podjąć człowiek, aby chronić nasza planetę. Tegoroczne święto przygotowane przez kl. Vb, pod kierunkiem p. Elżbiety Grabskiej –Cygan poświęcone było segregacji elektroodpadów. Elektroodpady, to urządzenia zasilane prądem lub bateriami, z których już nie korzystamy. Są one niebezpieczne, bo zawierają groźne dla człowieka substancje, które przedostają się do środowiska, a potem do organizmów żywych. Najbardziej podstępne to: kadm, rtęć, freon, azbest, które powodują wady wzroku i mowy, nadciśnienie, nowotwory, uszkodzenia wątroby i inne dolegliwości. Gminy mają obowiązek zorganizowania punktów zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

        Na zakończenie uroczystości wręczono nagrody za udział w szkolnych konkursach ekologicznych.

         

         

         

         


         

        Człowiek nie jest wielki przez to, co ma,

        nie przez to, kim jest, lecz przez to,  

        czym dzieli się z innym”

        Jan Paweł II

        WIELKANOC

         

        W środę 27 marca br. w Szkole Podstawowej w Balinie odbyła się uroczysta akademia poświęcona najważniejszemu świętu dla chrześcijan, jakim jest Wielkanoc. Przedstawienie przygotowane zostało przez uczniów klasy drugiej wraz z wychowawczynią p. Agnieszką Krysiak. Drugoklasiści zaprezentowali spektakl słowno-muzyczny przybliżający tradycje wielkanocne. Swoje umiejętności wokalne przedstawił również chór szkolny Copernicus.

        Na zakończenie akademii, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Balinie Grażyna Jamrozik  złożył wszystkim zgromadzonym, najserdeczniej życzenia z okazji nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

         

         

         


         

          TURNIEJ WIOSENNY

         

        21 marca jak każdego roku klasy starsze IV-VI rozegrały turniej wiosenny. Uczniowie rywalizowali w przeróżnych konkurencjach. Sprawdzali swoją wiedzę z  przyrody, religii, matematyki, historii, języka angielskiego, pisali dyktando, rywalizowali w zawodach sprawnościowych. W tym roku zwycięzcą turnieju została klasa Vb . W nagrodę otrzymała kosz cukierków. Gratulujemy.

         

         

         


         

         

                            

        JAK UNIKNĄĆ ZAGROŻEŃ Z INTERNETU

         

        Projekt działań edukacyjnych „Zagrożenia w Sieci – profilaktyka, reagowanie”, adresowany jest  do dzieci klas IV – VI szkół podstawowych, a także do ich rodziców i nauczycieli i dotyczy  przeciwdziałania „Zagrożeniom w sieci”.

        W związku z realizacją projektu w naszej szkole w dniach 25.02. i 26.02. 2013 r. odbyło się spotkanie z przedstawicielami Policji. Gości powitała dyrektor szkoły Grażyna Jamrozik wraz z koordynatorem ds. bezpieczeństwa na terenie szkoły p. Elżbietą Grabską- Cygan. Prelekcję na temat bezpiecznego korzystania z komputera i INTERNETU przez dzieci i młodzież przeprowadzili: st. sierżant Iwona Szelichiewicz oraz asp. Wiesław Dudek.

        W spotkaniu brali udział wszyscy uczniowie klas IV - VI. Dzieci obejrzały 9 kreskówek z serii "Owce w sieci". To propozycja edukacyjna programu "Safer Internet" realizowanego w Polsce już od 6 lat adresowana jest do najmłodszych internautów. Kreskówki wraz ze scenariuszami zajęć stanowią atrakcyjne narzędzie edukacyjne dla szkół podstawowych. Ich akcja rozgrywa się w górach, na hali, gdzie obserwujemy perypetie mądrego bacy, naiwnego Jaśka, dzielnego gajowego, niewinnych owiec i baranów oraz złych wilków. Kreskówki odwołują się do motywów ludowych, bohaterowie przytaczają tradycyjne porzekadła, posługują się gwarą i korzystają z ... mediów elektronicznych. Opowieści odzwierciedlają współczesną kulturę dziecięcą i młodzieżową. Zakończenie każdej bajki zawiera morał, mówiący jak uniknąć zagrożeń podczas korzystania z Internetu. Po każdej z bajek pani sierżant pytała zgromadzonych o ich doświadczenia, odczucia związane z konkretnym odcinkiem, oraz możliwość zapobiegania sytuacjom podobnym do przedstawionych w filmie.

        Na zakończenie przeprowadzono anonimową ankietę dotyczącą korzystania z komputera i Internetu przez uczniów klas IV-V.

         

         

         

         

         


                  

        ZABAWA KARNAWAŁOWA
         

        W dniu 7 lutego w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa. Korytarz udekorowany kolorowymi balonami, serpentynami,  zachęcał do zabawy - najpierw młodszych uczniów klas 0-III, a po południu starszych uczniów klas IV-VI.  Wszyscy uczniowie, duzi i mali z utęsknieniem czekali na nadejście tego upragnionego dnia. A gdy przyszedł … na balu zjawiły się postacie z krainy Shreka: wróżki, księżniczki, czarownice, klauni, rycerze, Spidermeni, koty, osioł i wiele innych. Na balu uczniów klas IV-VI było mniej przebierańców, ale niektórym nie zabrakło wyobraźni i przyodziali się w prawdziwe stroje karnawałowe, mieniące się cekinami, różnymi świecidełkami i maskami. Kiedy pojawiły się pierwsze rytmy wesołej muzyki, to wszystkie bajkowe postacie z wielką ochotą rozpoczęły pląsy i tańce. Było też wiele atrakcji: konkursy dla dzieci oraz słodki poczęstunek przygotowany jak zwykle przez wspaniałe mamy. Bal przebiegał w radosnej atmosferze. Dzieci w rytm porywającej muzyki tańczyły do największych tegorocznych przebojów. Bal udał się w stu procentach. Mamy nadzieję, że za rok bal karnawałowy będzie równie udany!!!!!

         

         

         


         

        DZIEŃ SENIORA

         

        Dnia 02.02.13r. w szkole odbyło się coroczne spotkanie najstarszych mieszkańców naszej miejscowości - Dzień Seniora. Tegoroczną uroczystość uświetniło przybycie Burmistrza Ryszarda Kosowskiego, Zastępcy Burmistrza Roberta Maciaszka, Przewodniczącego Komisji Edukacji Ryszarda Śledzińskiego, Dyrektor Przedszkola w Balinie Jolanty Głowacz, Rady Sołeckiej w osobach: sołtys Stanisław Dusza, Jadwiga Dudek, Mieczysława Bartosik, Grzegorz Siewniak, Henryk Czerwonka oraz Koła Gospodyń Wiejskich. Seniorom zaprezentowano jasełka przygotowane przez uczniów kl. IIIab pod kierunkiem Pań: Joanny Pawlak i Mirandy Taborskej oraz program artystyczny pełen wspaniałych życzeń dla babć i dziadków. Były piosenki i wiersze w wykonaniu najzdolniejszych uczniów naszej szkoły. Śpiewał szkolny chór „Copernicus” przygotowany przez Panią Agnieszkę Krysiak.

        Na ręce najstarszych obecnych na spotkaniu Seniorów Pani Janiny Przebindowskiej i Pana Edwarda Mamicy złożono kwiaty. Były życzenia od gości i Dyrektora szkoły. Przy słodkim poczęstunku wszyscy śpiewaliśmy kolędy.

         

         

         

         


         

                     

        JASEŁKA

         

         

        „ Niech blask Betlejemskiej Nocy opromienia całe życie”.


         

             To już wieloletnia tradycja naszej szkoły, że tuż przed Świętami Bożego Narodzenia uczniowie wystawiają jasełka dla całej społeczności szkolnej. W tym roku przygotowali je uczniowie z klas III a i b pod kierunkiem pań: Joanny Pawlak i Mirandy Taborskiej. Na tle pięknej scenografii  odegrali przyjście na świat Pana Jezusa. Wielkiego Mesjasza powitali pastuszkowie, Trzej Królowie, aniołki. Nie zabrakło okrutnego Heroda, który bojąc się o swoją władzę kazał wymordować nowonarodzone dzieci. Ale oto przyszła śmierć, która pokonała złego króla. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuliśmy magię zbliżających się świąt.

            Po występie nie obeszło się bez ciepłych słów pani dyrektor Grażyny Jamrozik,— życzyła wszystkim zebranym zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia, pomyślności i spełnienia marzeń. Uczniom zaś wspaniałych wyników w nauce, zdrowia oraz bogatych prezentów pod choinką.

         

         


               

        MIKOŁAJKI

        Dnia 07.12.12r do naszej szkoły zawitał św. Mikołaj wraz ze swoja świtą. Powitany został piosenką w wykonaniu dzieci z grupy przedszkolnej. Kiedyś-  mówił Mikołaj - dzieci pisały do niego tylko listy, a teraz?...faksy, telefony, sms-y, e-maile i podania – jak w urzędzie! Dlatego do pomocy wezwał Elfy, które odczytywały listy przysłane nowoczesnymi metodami. Po wszystkich tych przesyłkach, wiadomościach Mikołaj mógł odpocząć przy śpiewie uczniów naszej szkoły. Każdy uczeń otrzymał słodki podarunek. Dodatkowo wręczono dyplomy i nagrody za udział w konkursach profilaktycznych, bo były to „Mikołajki z profilaktyką” przygotowane pod kierunkiem Pani Elżbiety Grabskiej –Cygan. Dziękujemy Mikołaju, przyjedź do nas za rok.

         

         

         

         

         

         

         

         


                 

        „Życzliwe słowa każdy zna,

        ponieważ głęboko w sercu schowane je ma.

        Otwórzmy serca, użyjmy słów,

        aby każdy w naszej szkole miło się poczuć mógł.”

         

         

        23.11.12r.- był „DNIEM UPRZEJMOSCI I POZDROWIEŃ” w naszej szkole. Pani pedagog Elżbieta Grabska-Cygan inicjatorka tego dnia powiedziała: „Bogactwem człowieka są: uśmiech, przyjazny gest, pogodne, życzliwe słowo”, a uczniowie z poszczególnych klas zaprezentowali wszystkim  za pomocą wierszy, inscenizacji i piosenek jak należy właściwie zachować się, a jakich zachowań się  wystrzegać, aby życie w szkole było przyjemniejsze. Podpowiadali także, jakimi wartościami kierować się, by szkoła była miejscem kulturalnym i przyjaznym. Z tej okazji wręczono również dyplomy i drobne upominki najżyczliwszym uczniom wytypowanym przez poszczególne klasy. Tytuł najżyczliwszych uczniów otrzymali:

         

        Wiktoria Szulejewska kl. I a

        Kuzak Kamila kl. I b

        Warchoł Julia kl. II

        Karolina Michalik kl. III a

        Martyna Siewniak kl. III b

        Marta Puz kl. IV

        Kinga Swerczek kl.V a

        Dominika Pajak kl. V b

        Mateusz Mamica kl.VI

         

         

         

         


         

         

        Uroczystym apelem nasi uczniowie uczcili 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Patriotyczną postawą i chwilą zadumy oddali hołd milionom Polaków, którym zawdzięczany wolność.

         

        Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość.

                 Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Prusy i Rosję w latach 1772-1795, powstaniach narodowych (listopadowym 1830 i styczniowym 1863),  zmaganiach na różnych frontach, Polacy dzięki niezłomności, patriotyzmowi i bohaterstwu  wywalczyli wolność. Ogromną rolę w odzyskaniu niepodległości odegrał pierwszy marszałek Polski – Józef Piłsudski.

        Dzień 11 listopada ustanowiono świętem narodowym w 1937 roku. Od roku 1939 do 1989 obchodzenie tego święta było zakazane. Po upadku rządów komunistycznych nabrało szczególnego znaczenia i jest dniem wolnym od pracy.

         

         

         

         

         


         

             

         

        12 października 2012 obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Edukacji.  Odświętny charakter tego dnia podkreślały stroje galowe i uroczystość, na której zgromadzili się uczniowie i pracownicy szkoły oraz zaproszeni goście.

        Pani dyrektor Grażyna Jamrozik w przemówieniu nawiązała do zbliżającego się Dnia Edukacji Narodowej i złożyła serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły. Zebrani obejrzeli zabawny i dowcipny program artystyczny ukazujący życie szkoły. Największą uwagę publiczności wzbudziły „Ordery” przyznawane nauczycielom.  Przepiękną i pełną humoru część artystyczną oraz dekoracje przygotowały panie: Barbara Tomaszek i Jolanta Dulowska.

         

         

         

         


         

         

         

         

        W dniu rozpoczęcia nowego roku szkolnego 02.09.2012r. w Szkole Podstawowej w Balinie  odbyło się Pasowanie na Ucznia. Na uroczystość przybyli honorowi goście, Zastępca Burmistrza Robert Maciaszek, Dyrektor Przedszkola w Balinie Jolanta Głowacz, Przewodniczący Rady Rodziców Marcin Marceliński oraz licznie przybyli rodzice. Dyrektor szkoły, Grażyna Jamrozik, szczególnie ciepło przywitał uczniów klas pierwszych, zerówki i ich rodziny. Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się powitaniem najmłodszych, po którym nastąpiło uroczyste Pasowanie na Ucznia, którego dokonał Zastępca Burmistrza Robert Maciaszek. Po pasowaniu, uczniowie z bijącym sercem powtarzali słowa przysięgi składanej na sztandar szkoły i od  tego momentu stali się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej szkoły. Wychowawcami klas zostały Barbara Kłeczek i Małgorzata Pawlak. Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna przygotowana przez uczniów kl. II, tekst przysięgi, symboliczny moment pasowania na ucznia nie pozwalają wymazać ze wspomnień tej uroczystości. Na pamiątkę tej ważnej uroczystości uczniowie otrzymali dyplomy i drobne prezenty.

         

         

        Wychowawstwa:

        Grupa przedszkolna - Renata Kowalska

        Klasa  I a - Barbara Kłeczek

        Klasa I b – Małgorzata Pawlak

        Klasa II – Agnieszka Krysiak

        III a – Joanna Pawlak

        III b – Miranda Taborska

        IV – Andrzej Drabiec

        V a – Dominika Gabriel

        V b – Elżbieta Grabska - Cygan

        VI – Barbara Tomaszek

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

         

  • Galeria zdjęć

      brak danych